Ziua Pământului 2019

      Comentariile sunt închise pentru Ziua Pământului 2019

Ziua Pământului, sărbătorită în fiecare an pe 22 aprilie, este un omagiu adus planetei noastre, reamintindu-ne că avem o singură planetă şi că trebuie să o protejăm. În fiecare an, de Ziua Pământului au loc manifestaţii, concerte şi diverse acţiuni care au ca rol conştientizarea faptului că trebuie să protejăm Pământul şi să nu îi mai exploatăm haotic resursele. La nivel global, milioane de persoane din diferite organizații, școli, grădinițe și instituții folosesc acest prilej pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la degradarea mediului înconjurător și necesitatea protecției acestuia

Joi, 11 aprilie 2019, 48 de elevi de la Școala Gimnazială Sf. Ilie din Toplița, au participat la o activitate dedicată Zilei Pământului, temă ca face parte din calendarul activităților desfășurate anual, în cadrul programului internațional ECO-Școala. Elevilor împărțiți în 8 grupe, reprezentând fiecare clasă din ciclul gimnazial, li s-a prezentat un material amplu legat de această temă, după care au participat la un concurs interactiv de cultură generala. Elevii câștigători fiind recompensați cu premii, iar toți ceilalți cu diplome de participare. Cu siguranță toți participanții au avut de câștigat.