Spune NU RASISMULUI, fii TOLERANT

      Comentariile sunt închise pentru Spune NU RASISMULUI, fii TOLERANT

Într-o lume în care diversitatea este o caracteristică socială importantă, este necesar că elevii să conştientizeze rolul toleranţei. Dialogul intercultural trebuie promovat şi înţeles într-un mod benefic pentru comunitate. Profesorii din cadrul Comisiei metodice  ,,Om si societate”, de la  Școala Gimnazială Sf. Ilie din Toplița au organizat o activitate în cadrul programului european United for Intercultural Action, un proiect desfășurat împotriva naționalismului, rasismului, fascismului și discriminării.

40  de elevi a participat la ateliere explicative studiind noţiuni precum ,,discriminare” sau ,,xenofobie”. De asemenea, elevii au avut discuţii despre problemele actuale ale societăţii prin prisma actelor de discriminare. Participanţii au completat chestionare pentru a fixa cunoştinţele dobândite, au realizat desene sugestive legate de această temă, completate de mesaje antirasism, antidiscriminare, ce vin în sprijinul unei lumi mai tolerante. De asemenea au asistat la prezentări de materiale  legate de această temă elaborate de profesori din cadrul acestei arii, dir. prof. Tun Daniel, prof. Daroși Gabriel-Adrian, Prof. Marc Margareta, psiholog școlar Truța Anca. Toate aceste activităţi au vut ca scop atât promovarea egalităţii şi toleranţei în rândul elevilor școlii noastre, cu privire la cei aflaţi în risc social, cât şi de a-i ajuta pe tinerii direct implicaţi să se dezvolte personal şi profesional.